Zajedavci ali paraziti so pogosta nadloga naših hišnih ljubljenčkov. Lahko postanejo pa tudi naša, saj se nekateri lahko nahajajo v okolici ali pa se prenesejo tudi na ljudi. Zato je bolje poskrbeti za preventivo z rednim dajanjem sredstev proti parazitom.
Glede na mesto zajedanja delimo parazite na notranje in zunanje.
Zunanje najdemo na površini živali in v njihovi okolici, notranji pa zajedajo v notranjih organih. Najpogosteje se v praksi srečamo z bolhami, klopi, ušmi, ušesnimi garijami, občasno pa tudi z garijami po telesu, demodeksom. Od notranjih pa z glistami in trakuljami.
Zunanji paraziti
Bolhe
Bolhe so najpogostejši predstavniki zunanjih parazitov pri hišnih ljubljenčkih in v prvi vrsti povzročajo močno srbečico. Lahko so vzrok alergijskih dermatitisov pri psih in mačkah, saj so lahko alergični na slino bolh. Večina populacije bolh pa sploh ne živi na psih in mačkah ampak v njihovi okolici – lahko v naših domovih. Razvojni krog je sestavljen iz 4 stopenj – jajčeca, larvalne oblike, bube in odrasle bolhe. Proti bolham najbolje delujejo antiparazitiki, ki delujejo na več razvojnih stopenj. Cel življenjski ciklus je razvit že v 3 tednih, zato je pomembno pri infestiranih živalih ponoviti terapijo pravi čas, da se ne razvijejo že nove razvojne oblike. Prav tako je izjemno pomembno da ob živali tretiramo tudi okolje živali. To je ležišče, preproge in prostor kjer se vaša muca ali kuža pogosto nahajata, deke, pregrinjala …
Garje
V glavnem se nahajajo na površini sluhovoda mačk in psov. So bele barve in se živahno premikajo. Razvojni krog traja 3 tedne. Povzročajo vnetje zunanjega sluhovoda, ki se napolni z mešanico njihovih izločkov, ušesnega masla in krvi, kar da izgled posušene kavne usedline.
Klopi
Klopi v okolju radi naseljujejo tla pod grmičevjem, trave, gozdove. Zelo aktivni postanejo že ob blagi otoplitvi po zimi. Njihov razvojni krog traja od enega do petih let. Zelo so odporni tudi na nizke temperature. Lahko povzročajo slabokrvnost, klopno paralizo in prenašajo več bolezni, ki so včasih težavne za zdravljenje in lahko za psa ali mačko tudi usodne – med te sodijo anaplazmoza, erlihioza, borelioza.
Že prisesane klope je potrebno iz kože odstraniti mehanično, najlažje in najbolj pravilno s temu namenjenimi pripomočki.
Uši
Uši lahko opazimo s prostim očesom. Njihov razvojni krog traja 14-21 dni in se odvije na gostitelju. Jajčeca so velika in se močno držijo dlake psa ali mačk. Življenjska doba odraslega osebka je približno 30 dni, pri čemer brez gostitelja preživi le nekaj dni. Delimo jih na dlakožere in krvosesne uši. Prvi se hranijo z dlakami in poškodujejo tudi kožo. Krvosesne uši pa se hranijo s krvjo živali. Povzročajo srbež in slabokrvnost, so pa tudi vmesni gostitelji trakulje Dipylidium caninum.
Notranji paraziti
Notranji zajedavci so prav tako pogosta nadloga naših hišnih ljubljenčkov. Največje težave povzročajo pri mladičih, sicer pa lahko tudi pri odraslih živalih med drugim povzročajo hujšanje in poslabšanje drugih bolezenskih stanj. Pri psih in mačkah v praksi najpogosteje srečamo gliste in trakulje. Z glistami se živali invadirajo z zaužitjem jajčec – ta se nahajajo v naravi na tleh, rastlinah, z okuženo vodo ali hrano. Nato zajedajo v organizmu glede na vrsto parazita. Sploh pri mladičih najpogosteje srečamo Toxocaro canis pri psih in Toxocaro cati pri mačkah. Trakulje v svojem razvojnem krogu potrebujejo vmesnega gostitelja. najpogosteje se pojavlja Dipylidium caninum, saj sta vmesna gostitelja bolha ali uš. Pri obolelih s trakuljo lastnik lahko zazna odrivke trakulje v blatu živali – izgledajo kot riževa zrna.
Sredstva proti parazitom
Na tržišču obstajajo sredstva proti parazitom v obliki tablet, past, kot ampule za kožni nanos in ovratnice. Spekter delovanja nekaterih pokrije tako zunanje kot notranje parazite, drugi pa ne. Zaščita za zunanje zajedalce ima pri večini sredstev podaljšan učinek, kar pomeni da učinkujejo cel mesec ali več, odvisno od navodil proizvajalca. Pomembno je, da poskrbimo za zaščito ves čas v letu. Sredstva proti notranjim zajedavcem imajo učinek ob aplikaciji. Mladiče naj se razglisti pogosteje kot odrasle pse, prvič že pri 2 tednih starosti oz. po navodilu proizvajalca. Odrasle pse je potrebno razglistiti vsaj 3-4x na leto. Za lažjo izbiro sredstva proti parazitom se posvetujte z veterinarjem, saj jo bomo izbrali glede na starost, kondicijo, težo vašega ljubljenčka, morebitne dodatne bolezni …
Z uporabo antiparazitika lahko preprečimo bolezni, neprijetno počutje naših živali in tudi večji finančni zalogaj ob potrebnem zdravljenju.
Vabljeni v vam najbližjo poslovalnico Tačka veterina in trgovina, kjer vam bomo brezplačno svetovali ob nakupu najprimernejšega antiparazitika za vaše živali.